Szkolne koło teatralne - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej

Przejdź do treści

Szkolne koło teatralne

Działania szkolne
„Księżniczka na ziarnku grochu” w Czyżewie.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Czyżewie od dziesięciu lat odbywają Czyżewskie Spotkania Teatralne. W minionych latach przedsięwzięcie to miało wagę konkursu, nagradzane były najlepsze spektakle, przyznawano wyróżnienia. Nasza Grupa Teatralna „Malus” za spektakl „Jesienna Impresja” otrzymała wówczas wyróżnienie za scenografię i kostiumy. Obecnie Czyżewskie Spotkania Teatralne służą konfrontacji i wymianie doświadczeń kół teatralnych działających w szkołach , ośrodkach kultury na terenie powiatu wysokomazowieckiego.

16.11.2015r. odbyły się jubileuszowe - bo dziesiąte - Czyżewskie Spotkania Teatralne, na które Grupa Teatralna „Malus” działająca w Zespole Szkół w Jabłoni Kościelnej udała się, aby zaprezentować spektakl oparty na motywach baśni Hansa Christiana Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”. Przedstawienie przygotowywane było od początku roku szkolnego 2015/2016. Na zajęcia Koła Teatralnego uczęszcza dziesięcioro uczniów klasy IV: Izabela Krajewska, Martyna Stawierej, Krystian Stawierej, Olga Grodzka, Gabrysia Brzozowska, Gabrysia Szymborska, Maja Mantur, Ola Staszewska, Ola Skorupska, Piotr Kamiński oraz Sebastian Czarkowski – uczeń klasy V. Wszyscy brali czynny udział w przygotowaniu spektaklu – uczyli się swoich kwestii, przygotowywali stroje i scenografię. Choć początki były trudne, efekt końcowy zrobił wrażenie na organizatorach Czyżewskich Spotkań Teatralnych. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy pochwał, a mali aktorzy byli bardzo zadowoleni z siebie. Pomoc techniczną w transportowaniu i ustawianiu scenografii zapewniły dziewczęta z klasy Ib gim: Ania Gregorczuk, Aneta Rząca i Klaudia Kulesza.

Ogromnym plusem Miejskiego Ośrodka Kultury w Czyżewie jest niemal profesjonalna scena teatralna z czarnymi kotarami i kulisami, do tego w pełni zaciemniona sala, światło i dźwięk – tworzą klimat teatru. Zdecydowanie warto było wystąpić na czyżewskiej scenie i poczuć się jak na deskach prawdziwego teatru. Ale było warto tam być również z innego powodu. Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć kilka przedstawień przygotowanych nie tylko przez koła teatralne działające w szkołach, ale również przez podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Perkach Karpiach oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli. Obecność osób niepełnosprawnych, ich wielkie, emocjonalne zaangażowanie w grę w przedstawieniu, spontaniczność – zrobiły nie tylko na naszych uczniach, ale na wszystkich obecnych w sali czyżewskiego ośrodka kultury ogromne wrażenie i wiele nauczyły.

Warto jeszcze wspomnieć o grupie, która przyjechała do Czyżewa aż Jabłonnej Lackiej z powiatu sokołowskiego, województwa mazowieckiego. Spektakl Upiorna Szkoła zachwycił tanecznymi umiejętnościami dziewcząt z Jabłonnej. Ciekawe układy z elementami baletu bardzo podobały się nie tylko nam, ale całej widowni.
Udział w Czyżewskich Spotkaniach Teatralnych był dla nas ciekawym i pouczającym doświadczeniem.
Opiekun Koła Teatralnego
Katarzyna Mantur


                      
2007 - 2023'
Projekt
Wsparcie
Wróć do spisu treści