Wydarzenia - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej

Przejdź do treści

Wydarzenia

Biblioteka

W bibliotece szkolnej Zespołu Szkól w Jabłoni Kościelnej od 17.10 .2016r do 27 10.2016 odbyła się akcja GŁOŚNEGO CZYTANIA.
Była to inicjatywa promująca czytelnictwo, prowadzona w ramach Święta Biblioteki.
Społeczność szkolna ,szczególnie aktyw biblioteczny (kl 5.) aktywnie włączył się w zaproponowane działania .Dzieci bardzo chętnie w tych dniach odwiedzały bibliotekę, w której na długiej przerwie brakowało miejsca.
 
Tydzień rozpoczęły magiczne ,,Baśnie Andersena’’, które przeniosły młodych czytelników w zaczarowany świat fantazji. Okazało się, że jest wśród naszych uczniów sporo miłośników książek. Akcja rozbudziła zainteresowanie czytelnicze. Udowodniła, że dzieci kochają książki i posiadają niemałą wiedzę na ich temat. Miło było patrzeć, jak młodzi czytelnicy czekali na otwarcie biblioteki i wsłuchiwali się w baśniowe historie.
Głośnemu czytaniu towarzyszyła wystawa złożona z około 100 książek dostępnych w  naszym księgozbiorze, które warto przeczytać.

Opracowały: Izabela Rząca, Iwona Pruszyńska
29 października 2015 roku w Zespole Szkół w Jabłoni Kościelnej obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole o tym święcie pamiętamy od 10 lat.
Święto Bibliotek zostało zainicjowane w 1999 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Ten specjalny dzień to okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko i władze działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi spostrzeżeniami i pomysłami, a także problemami.

Na początku uroczystości dzieci ze szkoły podstawowej oraz przedszkola „Baśniowy Gaj „ obejrzały cudowną bajkę „ Księżniczka na ziarnku grochu”. W zaczarowany świat baśni przeniosła wszystkich szkolna grupa teatralna prowadzona  przez Panią Katarzynę Mantur. Po brawurowym występie naszych małych aktorów [nagrodzonych wielkimi brawami] Pani Honorata Jabłońska [członek Zarządu Rady Rodziców] odczytała fragment baśni „Królewna Śnieżka”, czym  zachęciła młodych czytelników do odwiedzania biblioteki szkolnej i czytania książek.                      
Na zakończenie uroczystości odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu plastycznego pt. „Mój ulubiony bohater z lektury szkolnej”.

Komisja w składzie:
Anna Szepietowska- przewodnicząca Rady Rodziców
Anna Borzymowska - Śmietało- opiekun Samorządu Szkolnego
Marta Buks- Przewodnicząca Samorządu Szkolnego
Małgorzata Górska-nauczyciel plastyki

oceniła prace plastyczne dzieci w kategoriach: klasy 1-3 oraz 4-6.

KLASY 1-3

• I Miejsce – Miłosz Idźkowski kl. 2A
• II Miejsce- Jakub Rząca kl.2B
• II Miejsce – Ola Krajewska kl.2A
• III Miejsce – Magdalena Kulesza kl.3
• IV Miejsce – Emilia Grodzka kl.2B

Wyróżnienia:

• Karol Kulesza kl.2A
• Krzysztof Kulesza kl.2A
• Natalia Śliwowska kl. 2A
• Jan Rząca kl.2B
• Sylwia Brzózko kl.2A


KLSAY 4-6

• I Miejsce- Milena Kalinowska KL.5
• II Miejsce – Magdalena Grodzka kl.4
• III Miejsce – Karolina Rząca kl.5
• IV Miejsce – Mariusz Krych kl.5

W bibliotece cały dzień czekały na dzieci ciekawe książki i słodkie niespodzianki.

Izabela Rząca
Iwona  Elżbieta Pruszyńska

Baśniowa biblioteka szkolna.
Październik jest ogłoszony Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych od 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Święto bibliotek szkolnych obchodzone
jest w czwarty poniedziałek października. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły.
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w ostatni poniedziałek, 27 października 2014, biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej przybrała odświętny wygląd, wręcz baśniowy i zorganizowała imprezę czytelniczą dla uczniów klas trzecich A i B szkoły podstawowej. Został przeprowadzony konkurs czytelniczy pt. "Czy znasz baśnie Andersena?" połączony z wystawieniem baśni "Księżniczka na ziarnku grochu". Celem konkursu było promocja lektury szkolnej oraz zachęcenie uczniów do czytania baśni Andersena, ponieważ baśnie rozwijają wyobraźnię i uczą odróżniania dobra od zła.
Uczniowie przebrali się w stroje z baśni i z zaciekawieniem oglądali występy swych koleżanek i kolegów. Program imprezy przedstawiła narratorka Maja Mantur.
Na początek uczniowie wystawili przedstawienie "Księżniczka na ziarnku grochu". W roli króla wystąpił Mateusz Jabłoński, królowej Aleksandra Skorupska, księcia Jakub Piekutowski, księżniczki Martyna Stawierej, pokojówki królowej Olga Grodzka. Następnie odbyło się wykonywanie zadań konkursowych ze znajomości rekwizytów oraz treści baśni. Dzieci żywo uczestniczyły w konkursie odpowiadając, z jakiej baśni są przedmioty i na przygotowane pytania. Konkurs przebiegał w serdecznej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu.
Jury w składzie: Teresa Pęza i Ewa Miszczuk, orzekło, że największą znajomością baśni Andersena wykazała się Gabriela Brzozowska, uczennica klasy III B, następnie Magdalena Grodzka z kl. III B i Gabriela Szymborska z kl. III A. Zwycięzcy otrzymali książki z baśniami Andersena oraz dyplomy, pozostali uczestnicy konkursu dyplomy. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki i słodycze. Nagrody wręczał pan Andrzej Olędzki, dyr. szkoły.
W zaczarowany świat baśni przeniosły się również dzieci z klas pierwszych i szóstej szkoły podstawowej, które obejrzały przedstawienie "Księżniczka na ziarnku grochu".
Przebieg uroczystości został utrwalony na fotografiach.


Konferencja Metodyczna.
19 września 2012 roku nauczyciele-bibliotekarze szkół gmin: Łapy, Poświętne, Kobylin,
Wysokie Mazowieckie, Nowe Piekuty, Sokoły wzięli udział w konferencji metodycznej która odbyła się w naszej szkole. Łącznie przybyło 20 nauczyciel.
Spotkanie rozpoczęło się o godz.10.00 .Pan Dyrektor powitał wszystkich zebranych nauczycieli. Następnie P. Izabela Rząca i P. Anna Dobrzańska przedstawiły krótką historię szkoły za pomocą prezentacji multimedialnej. Po czym odbyła się prezentacja warsztatu biblioteki szkolnej. Zaprezentowano także formy pracy z czytelnikiem.
O godz;11.00 uczestnicy konferencji zostali zaproszeni na koncert pt. ,,Na cygańską nutę'' w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po wysłuchaniu wspaniałego koncertu odbyła się wycieczka do Biblioteki Szkolnej.
Podczas konferencji przybyli nauczyciele z różnych szkół mogli podziwiać wystawy: ,,Twórczość uczniów naszej szkoły'' ,,Prace plastyczne do konkursów czytelniczych'' ,galerię ,,Złote Jabłuszka i Jabłka''
Dalsza część prowadzona została przez nauczycieli metodyków z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Panią Olgę Topolewską i Panią Magdę Kraszewską.
Ta forma konferencji służy zarówno dzieleniu się wiedzą, wymianie doświadczeń, jak i integracji środowiska nauczycieli-bibliotekarzy.

Izabela Rząca
Pasowanie Na Czytelnika.
W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowywały starsze koleżanki pod opieką nauczyciela bibliotekarza. Pierwszaki chętnie obejrzały krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek .Odgadły zagadki dotyczące bohaterów z książek .Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek.
Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystej przysiędze. Skupione i poważne przyrzekły, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po tym nastąpiło uroczyste pasowanie. Przed powrotem na lekcje każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i mógł samodzielnie wypożyczyć książkę . Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze
Izabela Rząca
    

Baśniowa biblioteka szkolnaPaździernik jest ogłoszony Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych od 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych.

2007 - 2023'
Projekt
Wsparcie
Wróć do spisu treści