17 września, obchodzimy 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Tego dnia Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 roku, wkroczyła na nasze ziemie pod pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej”. Był to brutalny akt zdrady i agresji, który przyczynił się do upadku naszej niepodległości.
Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jabłoni Kościelnej wraz z Nauczycielami i Dyrekcją oraz Ks. Proboszczem Andrzejem Łapińskim wzięli udział w obchodach tamtych tragicznych wydarzeń. Tradycyjnie w naszej szkole odbył się uroczysty apel oraz przemarsz na Cmentarz Parafialny, by tam na Grobie Nieznanego Żołnierza zapalić znicze i pomodlić się za poległych w obronie Ojczyzny.
Następnie uczniowie klasy ósmej wraz z Nauczycielami i Dyrekcją oraz z reprezentującym szkołę Pocztem Sztandarowym udali się do Nowych Piekut, by tam wziąć udział w Przemarszu Szlakiem Znaków Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, którym wspólnie uczczono 85. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowy Dnia Sybiraka.