Przedstawiamy fotorelację z wczorajszego Biegu dla Wyklętych, zorganizowanego w Jabłoni Kościelnej 3 marca 2024r., którym oddaliśmy hołd bohaterom - żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego a w szczególności mjr. Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. Huzar.
Kiedy Jakub Broniek – nasz absolwent, mieszkaniec Jabłoni Kościelnej - przyszedł do szkoły z pomysłem, by takie wydarzenie u nas się odbyło, myśleliśmy, że dwa tygodnie na organizację to za mało. Okazało się, że dzięki wsparciu wielu instytucji i życzliwych osób pomysł jest możliwy do urzeczywistnienia. Składamy serdeczne podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej w Białymstoku, Przewodniczącemu Rady Gminy Nowe Piekuty Panu Arturowi Żochowskiemu, Wójtowi Gminy Nowe Piekuty Panu Markowi Kaczyńskiemu, Przewodniczącemu Rady Rodziców przy ZSP w Jabłoni Kościelnej Panu Leszkowi Dąbrowskiemu wraz całą Radą Rodziców w Jabłoni Kościelnej, Dyrektorowi SBR Banku w Nowych Piekutach Panu Krzysztofowi Kamińskiemu, wszystkim strażakom z OSP Jabłoń Kościelna i @OSP KSRG Jabłoń Jankowce oraz Panu Dariuszowi Piekutowskiemu właścicielowi Sklepu Spożywczo Przemysłowego Hurt-Detal „ABC-Plus” w Jabłoni Kościelnej. Dziękujemy również za pomoc organizacyjną Panu Piotrowi Śliwowskiemu Sołtysowi Wsi Jabłoń Dobki a Pani Małgorzacie Nowosińskiej za pyszną grochówkę i pracownikom obsługi Panu Mariuszowi Uszyńskiemu i Pani Bogumile Kamińskiej za zaangażowanie w przygotowania biegu. Za wsparcie medialne składamy podziękowania portalowi Wysokomazowiecki24.
Biegi odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Biegi dla najmłodszych odbyły się na boisku orlik w Jabłoni Kościelnej a centralnym punktem zawodów był symboliczny dystans 1963 metrów, jako odniesienie do roku śmierci Józefa Franczaka ps. "Lalek", ostatniego z "Wyklętych". Trasa tej kategorii wiodła z Jabłoni Dobek - gdzie zawodnicy mieli okazję oddać hołd pomordowanym 8 marca 1944r. przez Niemców mieszkańcom tej wsi - do miejscowości Jabłoń Zambrowizna. Zarówno start jak i meta znajdowały się przy grobie pomordowanych.
Wyniki Biegu dla Wyklętych w Jabłoni Kościelnej prezentują się następująco. W kategorii przedszkolnej, w biegu na 150 metrów z rodzicem, triumfowali Stanisław Bolesta wśród chłopców oraz Zosia Gierałtowska wśród dziewcząt. W drugiej kategorii wiekowej, dla klas I-IV, na dystansie 300 metrów, najlepsi okazali się Karol Sasinowski i Maria Rząca. W kategorii klas V-VIII, gdzie dystans wynosił 600 metrów, zwyciężyli Szymon Łuczaj i Zuzanna Jabłońska. W najbardziej wymagającej kategorii "Open"na dystansie 1963 metrów (realnie dystans wynosił 2 800 m.), przebiegającym przez tereny z historycznymi odniesieniami, triumfowali Jakub Perkowski wśród mężczyzn i Katarzyna Mantur wśród kobiet. Wszyscy biegacze zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a zwycięzcy otrzymali Puchary Wójta Gminy Nowe Piekuty i Przewodniczącego Rady Rodziców przy ZSP w Jabłoni Kościelnej. Ale wygrali wszyscy uczestnicy, bo zwyciężyła idea sportu i poczucie patriotyzmu.
Liczna obecność dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Gminy Nowe Piekuty oraz z gmin sąsiednich daje nam motywację do planów na przyszłość. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie w takim samym a nawet liczniejszym gronie, by w duchu sportowym oddać część Bohaterom - Żołnierzom Wyklętym.